Odatv ısrarla yazdı… Savcılık harekete geçti: POS cihazı vurgununda 10 gözaltı

Üç özel bankaya ait imtiyazlı POS cihazlarıyla yabancı kişilerin yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yapılan dolandırıcılıkta yeni bir gelişme yaşandı. Sabah’ta yer alan habere göre, İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri; Fatih’te bir bir iş hanına ve bir başka adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

60 POS CİHAZI ELE GEÇİRİLDİ

İddialara ve polisin tespitlerine göre, kara para aklayan ve POS cihazları aracılığıyla yurt dışına para çıkışı yapan 10 kişi yakalanarak gözaltına alındı. 116 bin 97 dolar, 80 bin 665 lira, 60 POS Cihazı, yabancı ülke bankalarına ait ve yabancı uyruklu kişiler adına düzenlenmiş bin 515 banka ve kredi kartı, 17 para sayma makinesi ile birlikte söz konusu hesaplarla ilgili çok sayıda evrak ele geçirildi.

İKİ KAÇAK SINIR DIŞI EDİLECEK

Yakalanan 10 şüpheliden ikisi sınır dışı edilmek üzere İstanbul İl Göç İdaresi’ne teslim edildi. Adliyeye sevk edilen sekiz şüpheliden altısı “Adli Kontrol” kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İki şüpheli tutuklanarak cezaevine yerleştirildi.

NE OLDU

Yalnızca Odatv’nin takip ettiği “Altın ‘POS’ Skandalı”, üç özel bankanın imtiyazlı POS cihazlarıyla yabancı kişilere ait yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yüksek miktarda para çekildiği iddiasıyla geçen mart ayında haber oldu.

İddia sahibi 13 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, bu şekilde dolandırıldığını söyledi. Şikayetçi 13 kişi, dosyada müşteki olarak ifade verdi. İddiaya göre şikayetçilerin toplamda 5 milyon dolar para kaptırdı. Aralarında banka yöneticilerinin de yer aldığı 17 kişiden şikayetçi olan müştekilerin, 2021 yılında verdiği dilekçe işleme konularak soruşturma başlatıldı.

1.8 MİLYAR DOLAR VERGİLENDİRİLMEMİŞ KAZANÇ VAR

Bankalarla ilgili vergi müfettişleri tarafından yapılan inceleme dosyasına şikayetçilerden alınan bilgiler tutanak halinde eklendi.

Altı sayfalık tutanakta, üç bankanın yer aldığı iddialarla ilgili şikayetçi, işlem miktarının 2 bin ila 10 bin dolar arasında değiştiğini belirterek yaklaşık 72 milyar dolarlık hayali işlem yapıldığını öne sürdü.

Bu işlemlerin muhasebeleştirilmesi için bin 200 ton altın ticaretine yönelik gerçek dışı fatura kullanıldığını iddia eden mağdur, söz konusu işlemlerin 2019 ila 2023 yılları arasını kapsadığını belirtti.

BANKALAR İDDİALARIN NERESİNDE

Şikayetçi, devamında, “72 milyar dolarlık işlemlerden ortalama yüzde 2,5 komisyon alındığı düşülürse, 72 milyar dolar x % 2,5 1 milyar 800 milyon dolar vergilendirilmemiş kazanç olduğu en basit hesap ile görülecektir.” dedi.

İddiaya göre, söz konusu özel bankaların imtiyazlı pos cihazlarıyla yabancı kişilere ait yabancı banka kartla altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yüksek miktarda para alıyor.

BANKALARIN POS CİHAZINI NASIL VERDİĞİNİ ANLATTI

Mağdur şikayetçi, sisteme nasıl girildiğini şu sözlerle anlattı:

“Bu sisteme girilebilmesi için öncelikle bazı Afrika ülkeleri ve Irak bankamatik debit kartlarına işlem yapan bankalar ile anlaşma yapılması gerekmektedir. Türkiye’de sadece bildiğim kadarı ile 3 banka bu işlemleri yapmaktadır. Diğer bankalar kesinlikle yapmamaktadır. Bu anlaşma şunu içermelidir: Banka POS cihazı üzerinden yapılacak altın gibi değerli metaller için sıra dışı işlemler hakkında bankanın MASAK bildirimi yapmaması. Kısaca, yapılan işlemlerin 5549 sayılı yasa kapsamında bankaca değerlendirilmeyerek şirketlerin işlerini bankacılık ayağında kolaylaştırması gerekmektedir. Şirket hesabına gelen gerçekdışı hayali altın satış bedelleri bankanın önceden belirlenen şubesinden işlemden bir gün sonra USD cinsinden, nakit fiziksel olarak saat 11.00 gibi şirket yetkilisine teslim etmesi ile mümkündür. Çünkü POS tefeciği yapabilmesi için şirketlerin bir önceki gün yapmış oldukları işlemlerin bedelini bankadan hemen fiziki nakit olarak almaları gerekmektedir. Şirketlerin aldıkları nakdi tekrar kullanarak POS tefeciliği yapılabilmeleri için sistem bu şekilde kurulmuştur. Bu sebeplerden dolayı muhakkak bir banka ile yukarıda izah edildiği şartlarda anlaşma yapılması gerekmektedir. Bankanın şirkete bu kapsamda bankanın imtiyazlı pos cihazı tahsis etmesi gerekmektedir. Bunu temin eden şirket artık sisteme girmiş olur, devamında POS’u edinen şirket artık POS tefeciliği yaparak komisyonlarını kazanması için gerekli şartları sağlamış olmaktadır.”

Türkiye bu haberi konuşacak: ‘Altın’ Pos Skandalı… Her satıştan akılalmaz komisyonGüncel
POS cihazı vurgunu MASAK raporunda… 4 milyar liralık tefecilikGüncel
POS cihazı vurgununda varan 3… BBDK raporu… Şüpheli işlemleri tespit ettiGüncel
POS cihazı vurgununda yeni bilgi… Bir milyar dolarlık gizli işlem… Odatv gündeme getirmiştiGüncel
Üç banka hedefte… İki milyar dolarlık soruşturma… POS cihazı vurgununda yeni gelişmeGüncel
POS cihazı olayında yeni gelişme: Milyarlık vurguna ‘Aklama’ raporuGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x