İsmail Saymaz: Lise pansiyonları İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edildi

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Bismil’de iki lisenin pansiyonunun yasal prosedürdeki hiçbir şartı yerine getirmeyen İlim Yayma Cemiyeti’ne tashih edildiğini yazdı.

Saymaz, “Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi’nin 6. maddesine göre, etkinlikte görev alacak kişilerden kamu kurum ve kuruluşları ile yükseköğretimde çalışanların görev yeri kağıtları, öğrenim görenlerin öğrenci belgeleri gösterilmeli. Bunların dışındakilerin fotoğraflı özgeçmişleri ve adli sicilleri ile yapılacak etkinliğin gerektirdiği diploma, sertifika ve evrakları sunulmalı” hatırlatması yaptığı yazısında, olayı şöyle anlattı:

“İlim Yayma Cemiyeti Bismil Şube Başkanı Mehmet Şerif Aras, 31 Ekim 2023’te İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak, Selahattin Eyyubi İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi’nin yurdunda kalan öğrencilerle çarşamba günleri, Mecit Çelik Kız İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi’nin yurdunda kalan öğrencilerle de pazartesi günleri ‘Milli ve Manevi Değerler’ kapsamında her hafta sohbet yapacaklarını bildirdi. Aras, ‘Gerekli iznin verilmesi konusunda gereğini arz ederim’ dedi. Sohbet verecek isimleri liste halinde ekledi.

10 kişiden yalnızca müftü ve okul müdürü şart koşulan eğitime ve diplomaya sahip olabilir. İşçi, fahri imam ve ev kadını oldukları anlaşılan diğer ‘eğitimcilerin’ ilkokulu saymazsak, bir eğitimlerinin olmadığı anlaşılıyor. Bazılarının okuma-yazma bildiği bile şüpheli.”

Saymaz, ayrıca Kaymakam Enver Hakan Zengince’nin Bismil Milli Eğitim Şube Müdürlüğü’nün talebe yönelik eksikliklerin olduğu yönündeki yazısını işleme koymadığını aktardı.

Saymaz duruma, “Bismil’de İlim Yayma Cemiyeti’nin eğitime muhtaç üyeleri, iki lisenin pansiyonunda aylardır haftada bir gün öğrencilere ‘eğitim’ veriyor. Öyle görünüyor ki… Pansiyonlarda yatılı kalan çocuklara hurafeyle karışık kulaktan dolma dini bilgileri anlatıyorlar” diyerek sitem etti.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x